Plán učiva 4.5.-7.5.2020

KVĚTEN

Čeština patří k těm jazykům, u nichž se pro měsíce v roce dochovaly starobylé domácí názvy. Jejich hlavní nevýhodou je, že pocházely ze stejného základu, ale postupně si je každý tehdejší kmen upravil podle vlastních zvyklostí. Následkem toho je u nás květen pátým měsícem, zatímco Poláci mají kwiecień jako čtvrtý měsíc v roce. Stejně jako Ukrajinci, kteří čtvrtý měsíc nazývají Kvitenʹ (Квітень). Podobný posun je i v Chorvatštině.

Květen

Tady je to jasné, vše nám v přírodě pěkně kvete. Původně se u nás říkalo máj, ale díky Jungmannově překladu z francouzštiny se objevil květen a poměrně rychle se mezi lidmi uchytil.

zdroj : https://jazykove.fairlist.cz/2014/10/ceske-nazvy-mesicu/

Úkoly   

ČJ – v Teams

AJ – v Teams

PDVL zelená

 První světová válka

První světová válka zasáhla EvropuAfriku a Asii a bojovalo se i  ve světových oceánech. Formální příčinou války byl úspěšný atentát na arcivévodu a následníka rakousko-uherského trůnu Františka Ferdinanda d’Este v Sarajevu dne 28. června 1914. ( zdroj : Wikipedie )

A kdo to vlastně byl ten František Ferdinad d’Este ? ( podívej se v dokumentu ČT )

František Ferdinand d’ESte

Polní pošta za 1. světové války

Polní pošta

Češi – námořníci

Námořníctvo 1. svět. válka

Do sešitu si zapiš 2 – 3 věty z každého videa.

PDVL modrá

str. 44 – přečíst a do sešitu zapsat modrý rámeček

str. 45 – HRA ( můžeš si zahrát doma s rodiči, či sourozenci a zjistit jak dobře poznáš živé organizmy na území naší vlasti )

 

PDVL červená

Já – průvodce ….

Vyber si jednu světovou památku , kterou vidíš na kartičkách a představ si, že jsi průvodce.. Napiš informace, které  řekneš turistům na prohlídce . Informace zapiš do formuláře Průvodce ( níže ) .

Odevzdání : do konce května ( dej si na vypracování záležet )

 

Průvodce

Matematika

  1. online hodina     Sčítání desetinných čísel    – úvodní výklad k tématu ( str. 48 / 1,2,3 )
  2. online hodina    Odčítání desetinných čísel  – úvodní výklad k tématu ( str. 50 / 1,2,3 )

 

Státní svátek 8. Květen : Den vítězství – Den osvobození od fašismu

8. května roku 1945 došlo k ukončení druhé světové války.

V Česku je tradičním Dnem matek druhá neděle v květnu. Letos to je tedy 10. května 2020.

Den matek se slaví jako vzpomínka na Annu Marii Reeves Jarvisovou, která bojovala za práva matek během americké občanské války.  Den matek se v Československu slavil už za první republiky, poprvé v roce 1923. Jako svátek ho propagovala Alice Masaryková, dcera Tomáše Garrigua Masaryka, našeho prvního prezidenta.

Úkol : Vymysli dárek pro maminku , kterým jí dáš najevo jak moc je pro Tebe důležitá ….může to být třeba i snídaně a kafíčko do postele 🙂 , nebo obrázek, který nakreslíš…je to na Tobě jak to vymyslíš… Pak nám můžeš poslat foto do FREE TIME v Teams

Hezký týden. S pozdravem KG

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Comments are closed.